Bazı arkadaşlarım mimar, bazı arkadaşlarım doktor olmak istiyorlar peki ben ne olmak istiyorum?

Bu sorunun cevabını daha tam bulmuş değilim, mesela doktor da olmak istiyorum mühendis de. Karar vermek çok zor. Anneme “ben hangi mesleği seçmeliyim” diye sorduğumda; “onun için daha erken, sen bir liseyi kazan da onu sonra düşünürsün” diyor. Bence bütün herkes annem gibi düşünmeli lakin herkes annem gibi düşünmüyor. Misafirliğe gittiğimizde teyzeler bana “büyüyünce ne olmak istiyorsun?” diye soruyorlar. “Daha liseye geçmedik ki, bir lise kazanayım onu o zaman düşüneceğim” diyemiyorum teyzelere. Yoksa bence benim boş bir insan olduğumu sanabilirler. Bu yüzden kimi zaman “doktor”, kimi zaman “mühendis” yanıtını veriyorum.

Bana daha anaokulundayken sormaya başladılar “büyüyünce ne olacaksın?” diye, hala da soruyorlar. Her sene farklı bir cevap veriyorum. Mesela geçen sene öğretmen olmak istiyordum fakat şimdi fark ediyorum ki öğretmenlik geleceğin mesleği değil. Yapay zeka gelişiyor, belki bundan on yıl sonra öğretmenler yapay zeka sahibi robotlar olabilirler.

Velhasılı bence büyükler bize hangi liseye gitmek istediğimizi sormalılar. Çünkü ben meslek seçmeye çalışırken hangi liseye gitmek istediğimi daha seçemedim.

Sakın benim boş bir insan olduğumu düşünmeyin. Benin fen lisesine gitmek istiyorum ama hangi fen lisesi sorusunun cevabını henüz bilmiyorum. En iyisi Google amcadan faydalanarak fen liselerini araştırayım meslek araştırmak yerine.

error: Yazılarımı sitemden takip edebilirsiniz, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu gereği yazılarım kopyalanamaz.