Fareye Kanan Tavuk

Günlerden bir gün, bir tane çiftlikte bir fare ve kümeste bir tane de tavuk varmış. Bu tavuklar üç günde bir yumurtlarmış. Bir de çiftlik sahibinin oğlu Kağan yumurta toplamayı çok severmiş. Kağan’ın bir tane de sepeti varmış. Her gün yumurtaları bu sepete doldurur, sonra da yumurtaları evine götürürmüş. Kahvaltıdan sonra da sepeti tekrar kümesin kapısının önüne koyarmış.

Bir gün fare, anne tavuğu kandırıp onu kümesten dışarı çıkarmış. Anne tavuk kuluçkada yattığı için dışarı çıkmak istememiş ama farenin ısrarlarına dayanamayıp dışarı çıkmış. O sırada Kağan içeri girmiş ve yumurtaları almış. Aslında yanlış yumurtaları almış. Yani içinde civciv olan yumurtaları almış. Evinin yolunu tutmuş. İki dakika sonra da anne tavuk kümese geri dönmüş. Bir de bakmış ki bütün yumurtaları gitmiş. Kümesinde üzgün üzgün oturmuş.

Fare de, Kağan’ın kümesten çıktığını görünce onu izlemeye başlamış. Kağan evine varmak üzereyken fare, hassas kulaklarıyla “cik cik, cik cik” diye sesler duymuş. Ama Kağan bu kadar hassas kulaklara sahip olmadığı için bu sesleri duyamamış.

Ve sepetten birer birer civcivler atlamaya başlamış. Kağan çok yorulduğu için civcivleri görmemiş. Fare civcivleri görünce hemen evine koşmuş. Çünkü civcivler ona zarar verebilirmiş.

Toplamda on tane civciv koşarak annelerinin yanına gitmiş. Anne tavuk yavruları görünce çok mutlu olmuş ve bir daha başkalarına kolay kolay kanmamış.

 

error: Yazılarımı sitemden takip edebilirsiniz, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu gereği yazılarım kopyalanamaz.