Bence insanlar en iyi oyun oynarken öğrenirler. Bu herhangi bir şey olabilir. Yemek yapmaktan tutun Osmanlı tarihine kadar her şey.

Günümüzde çoğu bilgi oyunlaştırılmakta. Bu oyunlardan bazıları fiziksel, bazıları ise teknoloji üzerinden olabilir. Ben şahsen teknoloji üzerinden oynanan “Eğitsel Oyun” dediğimiz oyunları daha çok seviyorum.

Peki eğitsel oyunlar ne için önemlidir?

Benim düşünceme göre eğitici oyun bilginin keşfedilmesini sağlar. Eğitsel oyun oynayan bir birey merak edip oynamaya devam eder. Oynadıkça istemsiz bir şekilde bilgi öğrenimi gerçekleşir.

Bu yargıya kendi hayatımdan örnek verebilirim. Mesela, fizik formüllerini oturup ezberlemek benim için bir eziyet fakat video oyunlarındaki ayrı ayrı kavramları ezbere biliyorum. Peki, video oyunlarındaki kavramları oturup saatlerce çalıştım mı? Hayır. Oyunu, oynaya oynaya ister istemez ezberliyor insan.

Her dersim oyunlaştırılmış olsaydı; derslerde gözüm saatte, dakika saymazdım bence. Hatta ders saatlerini teneffüslerden daha çok sevebilirdim.

Velhasıl, öğrenmemiz gereken bilgiyi oyunlaştırılmış bir şekilde öğrenirsek hafızada daha kalıcı olur. Ayrıca unutulması zorlaşır.

“Keşke tüm dersler oyunlaştırılmış olsa” diye düşünürken Gamfed Türkiye‘yi keşfettim. Aslında “keşke olsa” dediğim her şeyi gerçekleştirebileceğimi fark ettim ve gönüllü alım sürecine dahil olmaya karar verdim. Beş gün boyunca çeşitli görevleri eğlenerek yerine getirdim ve bu benim altıncı görevim. Böyle bir oluşumun içinde olmak beni çok heyecanlandırıyor çünkü ülkeme faydalı işler yapacağıma inanıyorum.

Betül Sayın

error: Yazılarımı sitemden takip edebilirsiniz, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu gereği yazılarım kopyalanamaz.